Katolickie Stowarzyszenie Wiernych
NOWA EWANGELIZACJA
tel: +48 504-132-575
tel: +48 661-440-145
Rekolekcje dla dzieci
Małgorzata i Mirosław
Ciuraszkiewiczowie
tel: +48 880-815-382
tel: +48 784-013-034
Rekolekcje dla parafii, zakonów,seminariów, ruchów, grup i wspólnot modlitewnych
Małgorzata Stuła-Topolska
tel: +48 504-132-575
Parafialne Grupy Formacyjne,
ewolucja duszpasterska parafii, nawrócenie pastoralne
i współodpowiedzialność świeckich
Mirosław Topolski
tel:+48 661-440-145
Statut
Grono założycielskie Stowarzyszenia
"NOWA EWANGELIZACJA"
o. Tadeusz Hajduk, SJ – Asystent kościelny Stowarzyszenia. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił w 1981 r., święcenia kapłańskie otrzymał 29.06.1990 r. Studiował filozofię w Krakowie, a teologię na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, w latach 1986–91; specajlizacja: teologia biblijna. Były dyrektor domów rekolekcyjnych w Częstochowie i w Zakopanem; doświadczony kierownik duchowy. Od sierpnia 2009 magister nowicjatu Jezuitów polskiej Prowincji Południowej w Starej Wsi.
Małgorzata Stuła-Topolska – Prezes Zarządu Stowarzyszenia. Mężatka, troje dzieci, z wykształcenia pedagog i teolog. Od 1980 r. zaangażowana w Odnowę Charyzmatyczną i działalność ekumeniczną; korzenie posługi charyzmatycznej siegają wieloletniej działalności w Ruchu Światło–Życie. W latach 2000-2003 członek Rady Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym w Polsce, a w latach 2003-2010 jej Wiceprzewodnicząca. Jedna z inicjatorek powstania Archidiecezjalnej Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw diecezji częstochowskiej; w latach 1997-2003 członek jej Zarządu, odpowiedzialna za ewangelizację. Członek Rady Programowej i odpowiedzialna za ruchy ewangelizacyjne w Ogólnopolskiej Radzie Ruchów Katolickich. Członek Stowarzyszenia Koordynatorów Katolickich Szkół Ewangelizacji ACCSE/2000; obecnie ACCSE/2033. Lider i formator wspólnot i grup modlitewnych, kierownik duchowy współpracujący z Księżmi Jezuitami.
Maria Kantor – Członek Rady Stowarzyszenia. Mgr filologii angielskiej i doktor nauk teologicznych, tłumacz, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 1981 r. zaangażowana w grupach charyzmatycznych, bogate doświadczenie w Ruchu Światło–Życie. Od 1992 r. członek Stowarzyszenia Koordynatorów Katolickich Szkół Ewangelizacji ACCSE/2000; obecnie ACCSE/2033. Uczestnik i organizator wielu międzynarodowych konferencji poświęconych nowej ewangelizacji i odnowie charyzmatycznej. Aktualnie zaangażowana w system komórek ewangelizacyjnych przy parafii św. St. Kostki w Krakowie.
Witold Płatek – Członek Rady Stowarzyszenia. Żonaty, dwoje dzieci. Absolwent Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie, jest prywatnym przedsiębiorcą. Od 1982 r. zaangażowany w dzieło Nowej Ewangelizacji i Odnowę Charyzmatyczną. Przez wiele lat pełnił funkcję koordynatora Odnowy w Duchu Świętym dla Archidiecezji Krakowskiej. Aktualnie we wspólnocie Domowego Kościoła Ruchu Światło–Życie przy parafii Najświętszej Rodziny w Krakowie–Bieżanowie.
Mirosław Topolski – Członek Rady Stowarzyszenia; w latach 2002-2010 Prezes Zarządu. Żonaty, troje dzieci. Absolwent Politechniki Częstochowskiej; obecnie doktorant Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie - O/Częstochowa. Członek Stowarzyszenia Koordynatorów Katolickich Szkół Ewangelizacji ACCSE/2000; obecnie ACCSE/2033. W początkach zaangażowania w życie Kościoła, przez wiele lat działał w Ruchu Światło–Życie. Od 1980 r. czynnie zaangażowany w katolicką Odnowę Charyzmatyczną. Inicjator i organizator wielu dzieł ewangelizacyjnych, m.in. konferencji międzynarodowych, rekolekcji ,sesji, marszy; lider i formator wspólnot i grup modlitewnych. Aktualnie członek Zarządu Rady Ruchów ,Stowarzyszeń i Bractw diecezji częstochowskiej; odpowiedzialny za inicjatywy ewangelizacyjne.
Statut Prywatnego Katolickiego Stowarzyszenia Wiernych
"NOWA EWANGELIZACJA"
ROZDZIAŁ I : POSTANOWIENIA OGÓLNE
Art. 1
- Stowarzyszenie " NOWA EWANGELIZACJA " zwane dalej Stowarzyszeniem, jest według Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK) prywatnym stowarzyszeniem wiernych (kan. 299) działającym na terenie Archidiecezji Częstochowskiej, a w rozumieniu Ustawy z dnia 17 maja 1989 r. – o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, jest organizacją kościelną (art. 34 ust.1). Stowarzyszenie w archidiecezji eryguje Arcybiskup Metropolita.
- Stowarzyszenie rządzi się niniejszym Statutem zatwierdzonym przez Arcybiskupa Metropolitę.
Art. 2
- Stowarzyszenie posiada osobowość prawną w Kościele katolickim na mocy kan. 312 i 322 (KPK).
Art. 3
- Siedziba Stowarzyszenia mieści się w Częstochowie przy ul. Szymanowskiego 15.
Art. 4
- Na podstawie kan. 324 (KPK) Stowarzyszenie posiada asystenta kościelnego zatwierdzonego przez Arcybiskupa Metropolitę.
Art. 5
- Do Stowarzyszenia mogą należeć wierni świeccy i duchowni, którzy pragną realizować apostolską misję Kościoła , w ramach swoich posług.
Art. 6
- Stowarzyszenie dla realizacji swych celów statutowych , może podejmować współpracę z innymi stowarzyszeniami, ruchami , organizacjami kościelnymi i osobami fizycznymi i prawnymi w kraju i za granicą oraz w bratnich kościołach chrześcijańskich.
Art. 7
- Patronem Stowarzyszenia jest : św. Paweł Apostoł.
ROZDZIAŁ II : CEL I DZIAŁALNOŚĆ STOWARZYSZENIA
Art. 8
- Podstawowym celem Stowarzyszenia jest służba Kościołowi w dziele ewangelizacji świata w duchu ekumenizmu.
- Stowarzyszenie realizuje swój cel poprzez :
- ewangelizację " ad intra " - pogłębienie życia religijnego, moralnego i formacji intelektualnej w kontekście zadań apostolskich ( kursy, rekolekcje, dni skupienia, sesje, szkoły modlitwy i duchowości chrześcijańskiej)
- formowanie ewangelizatorów - (seminaria, wyjazdy misyjne, szkolenia, wykłady, praca formacyjna w parafiach i instytucjach kościelnych)
- ewangelizację " ad extra " : międzynarodowe , ekumeniczne: konferencje , kongresy, sympozja , zjazdy ; ewangelizacja uliczna: marsze ,festiwale, koncerty, projekcje multimedialne, konkursy, dramy, pantomimy ,ewangelizacja " od drzwi do drzwi ", etc; ewangelizacja multimedialna: audycje i programy radiowe, telewizyjne, serwisy internetowe, prasa, książki, czasopisma , filmy , rekolekcje parafialne, szkolne, etc;
- tworzenie i prowadzenie Szkół Ewangelizacji – w odpowiedzi na papieski program " Ewangelizacja 2000 "
- współpracę z instytucjami kościelnymi (parafie, zakony , stowarzyszenia, ruchy, bractwa etc) podejmującymi dzieła ewangelizacyjne w ramach własnych reguł lub statutów (kan. 327 i kan. 328 KPK)
ROZDZIAŁ III : CZŁONKOWIE STOWARZYSZENIA
Art. 9
Wśród członków Stowarzyszenia wyróżnia się :
- zwyczajnych
- wspierających
Art. 10
- Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może zostać katolik, osoba świecka lub duchowna, która ukończyła 18 rok życia , odbyła roczny staż kandydacki i złożyła pisemne oświadczenie do Zarządu Stowarzyszenia o gotowości wstąpienia.
- W uzasadnionych przypadkach Zarząd Stowarzyszenia może skrócić staż kandydacki
- Uchwałę w sprawie przyjęcia na członka Stowarzyszenia podejmuje Rada
- Członek zwyczajny Stowarzyszenia może należeć do innych stowarzyszeń i organizacji, które nie sprzeciwiają się wartościom i zasadom nauki Kościoła.
Art. 11
Członkom zwyczajnym Stowarzyszenia przysługują następujące prawa :
- udział w dziełach podejmowanych przez Stowarzyszenie
- czynne i bierne prawo wyborcze w wyborach do władz Stowarzyszenia oraz w rozeznawaniu dzieł statutowych .
Art. 12
Do obowiązków członków zwyczajnych Stowarzyszenia należy :
- realizowanie celów i działalności statutowej Stowarzyszenia
- przestrzeganie postanowień Statutu , uchwał Walnego Zebrania, Rady i Zarządu Stowarzyszenia
- płacenie składki członkowskiej, ustalonej przez Zarząd Stowarzyszenia
Art. 13
- Członkiem Stowarzyszenia nie może być ten, kto publicznie odstąpił od wiary katolickiej, albo zerwał więź ze wspólnotą Kościoła lub podlega ekskomunice wymierzonej wyrokiem lub dekretem ( kan. 316 par. 1 KPK)
Art. 14
Członkiem wspierającym Stowarzyszenia może być :
- osoba fizyczna
- osoba prawna
- zrzeszenie katolickie nie posiadające osobowości prawnej
Art. 15
Członkom wspierającym Stowarzyszenia przysługuje prawo udziału w dziełach podejmowanych przez Stowarzyszenie.
Art. 16
Członkostwo zwyczajne ustaje w przypadku :
- rezygnacji zgłoszonej na piśmie do Zarządu Stowarzyszenia
- wykluczenia ze Stowarzyszenia uchwałą Walnego Zebrania lub Rady w razie naruszenia przepisów Statutu, z zachowaniem prawa rekursu do Arcybiskupa Metropolity.
- postępowania niezgodnego z nauką Kościoła
ROZDZIAŁ IV : STRUKTURA ORGANIZACYJNA
Art. 17
Strukturami organizacyjnymi Stowarzyszenia są :
- Walne Zebranie
- Rada
- Zarząd
Art. 18
W skład Walnego Zebrania z prawem głosowania, wchodzą :
- Członkowie zwyczajni
- Rada Stowarzyszenia
- Zarząd Stowarzyszenia
- Asystent kościelny
Art. 19
- Walne Zebranie obraduje kolegialnie, przynajmniej raz do roku wybierając ze swego grona : przewodniczącego zebrania , sekretarza i komisję skrutacyjną.
- Uchwały Walnego Zebrania są podejmowane po rozeznaniu duchowym zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków Zebrania.
- Głosowanie jest jawne , a w sprawach personalnych tajne.
Art. 20
Do kompetencji Walnego Zebrania należy :
- wybór i odwołanie członków Rady Stowarzyszenia
- wybór i odwołanie Moderatorów Stowarzyszenia, oprócz Grona Założycielskiego
- ocena i udzielanie absolutorium Radzie z kadencyjnego sprawozdania z działalności Stowarzyszenia
- podejmowanie uchwał dotyczących działalności statutowej Stowarzyszenia
Art. 21
W skład Rady Stowarzyszenia z prawem głosowania, wchodzą:
- Moderatorzy Stowarzyszenia – grono Założycielskie oraz Moderatorzy z wyboru
- Asystent kościelny
- Prezes Zarządu
Art. 22
- Rada Stowarzyszenia obraduje kolegialnie wybierając ze swego grona przewodniczącego zebrania i sekretarza.
- Uchwały Rady są podejmowane po rozeznaniu duchowym zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków Rady.
- Głosowanie jest jawne , a w sprawach personalnych – może być tajne.
Art. 23
Do kompetencji Rady Stowarzyszenia należy :
- wykonywanie uchwał Walnego Zebrania i postanowień Statutu
- wybór i odwołanie członków Zarządu Stowarzyszenia
- sporządzanie Rocznego Planu Formacyjno–Organizacyjnego Stowarzyszenia
- uchwalanie Rocznego Preliminarza Budżetu Stowarzyszenia
- ocena i udzielanie absolutorium Zarządowi z rocznego sprawozdania działalności Stowarzyszenia
- podejmowanie uchwał dotyczących bieżącej działalności statutowej Stowarzyszenia
Art. 24
W skład Zarządu Stowarzyszenia z prawem głosowania, wchodzą:
- Prezes Zarządu
- Sekratarz
- Skarbnik
- Członek Zarządu
- Członek Zarządu
Art. 25
- Zarząd Stowarzyszenia obraduje kolegialnie wybierając ze swego grona przewodniczącego zebrania i sekretarza.
- Uchwały Zarządu są podejmowane po rozeznaniu duchowym zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków Zarządu.
- Głosowanie jest jawne , a w sprawach personalnych – może być tajne.
Art. 26
Do kompetencji Zarządu Stowarzyszenia należy :
- wykonywanie uchwał Walnego Zebrania, Rady Stowarzyszenia i postanowień Statutu
- realizacja dzieł ujętych w Rocznym Planie Formacyjno-Organizacyjnym
- sporządzanie projektu budżetu i planu formacyjno-organizacyjnego na rok przyszły
- składanie rocznego sprawozdania z działalności Stowarzyszenia
- zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia
- prowadzenie biura Stowarzyszenia
Art. 27
- Asystent kościelny ma prawo uczestniczenia we wszystkich posiedzeniach Walnego Zebrania, Rady i Zarządu Stowarzyszenia z prawem zgłoszenia sprzeciwu wobec uchwał dotyczących spraw wiary i moralności.
- Zgłoszenie sprzeciwu zawiesza uchwałę, a o zasadności sprzeciwu rozstrzyga Arcybiskup Metropolita.
- Uznanie sprzeciwu uchyla uchwałę, a oddalenie sprzeciwu nadaje uchwale moc obowiązującą.
Art. 28
- Kadencja Rady i Zarządu oraz wszystkich funkcji w Stowarzyszeniu trwa 4 lata
- Podczas kadencji nie zezwala się na łączenie przez jedną osobę funkcji w Radzie lub w Zarządzie Stowarzyszenia.
- Rada i Zarząd oraz poszczególni ich członkowie mogą być odwołani przed upływem swej kadencji przez Arcybiskupa Metropolitę, z zastrzeżeniem art. 20 pkt.1 i art.23 pkt.2.
ROZDZIAŁ V : MAJĄTEK STOWARZYSZENIA
Art. 29
Majątek Stowarzyszenia tworzą:
- składki członkowskie
- dochody z działalności statutowej
- darowizny
- spadki i zapisy
- dochody z ofiarności publicznej organizowanej za zgodą Arcybiskupa Metropolity
Art. 30
- Stowarzyszenie może w sposób wolny zarządzać majątkiem posiadanym i nabywanym , aby realizować swe cele statutowe z zachowaniem woli ofiarodawców.
- W przypadku rozwiązania Stowarzyszenia o jego majątku decyduje Walne Zebranie lub Rada Stowarzyszenia oraz Arcybiskup Metropolita z zachowaniem praw nabytych i woli ofiarodawców.
ROZDZIAŁ VI : ZMIANA STATUTU I ROZWIĄZANIE STOWARZYSZENIA
Art. 31
Statut Stowarzyszenia może zmienić Arcybiskup Metropolita z własnej inicjatywy lub na wniosek Walnego Zebrania bądź Rady Stowarzyszenia, uchwalony większością 2/3 głosów przy obecności przynajmniej połowy członków Walnego Zebrania lub Rady.
Art. 32
- Stowarzyszenie może rozwiązać lub czasowo zawiesić Arcybiskup Metropolita z własnej inicjatywy lub na wniosek Walnego Zebrania bądź Rady Stowarzyszenia, uchwalony większością 2/3 głosów przy obecności przynajmniej połowy członków Walnego Zebrania lub Rady.
- Likwidatora rozwiązanego Stowarzyszenia wyznacza Arcybiskup Metropolita.
Art. 33
Statut Stowarzyszenia wymaga do jego wejścia w życie zatwierdzenia przez miejscowego Arcybiskupa Metropolitę.
Rekolekcje dla Dzieci pierwszokomunijnych i ich Rodziców
Małgorzata i Mirosław
Ciuraszkiewiczowie
tel:+48 880-815-382
tel:+48 784-013-034
Ewolucja duszpasterska parafii, współodpowiedzialność świeckich,
nawrócenie pastoralne
Mirosław Topolski
tel:+48 661-440-145